Сторінка медичної сестри

Потебенько Надія Олександрівна

Посада: старша медична сестра

Закінчила: Макарівське медичне училище,1996р.

Спеціальність за дипломом: "Лікувальна справа"

Кваліфікація за дипломом: "Фельдшер"

Стаж - 27р. 

------------------------------------------------------------------------------------------------

_________________________________________________________________

Пам’ятка

для населення щодо запобігання поширенню коронавірусу

 Рекомендації щоб не захворіти на коронавірус

-         Будьте насторожі, не відвідуйте людних місць, уникайте користування громадським транспортом, не стійте, не сидіть поряд із людьми з ознаками респіраторної інфекції – нежитем, кашлем, почервонілими очима.

-         Коли ви кашляєте або чхаєте, необхідно прикривати носа та рота хустинкою, яку після використання необхідно викинути у смітник.

-         Необхідно часто мити руки з милом, особливо після того, як ви кашляли або чхали. Також ефективним є протирання рук вологими серветками, що містять у своєму складі спирт.

-         Намагайтеся не торкатися очей, носа або рота, оскільки вони є можливими «воротами» проникнення збудника.

-         Постійно провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання. Регулювання вологості повітря в приміщеннях є одним з важливих способів профілактики грипу. Максимальна інактивація вірусу грипу відбувається при вологості повітря більше 50%

 

Якшо в сім’ї є хворий на грип необхідно:

-         Ізолювати його в окреме приміщення (кімнату).

-         Обмежити доступ до хворого членів родини, осіб, що проживають з ним разом, крім тих, які доглядають за ним.

-         Під час спілкування з хворим необхідно надягати маску (респіратор), яку потрібно змінювати кожні 4 години.

-         Після спілкування з хворим на грип необхідно швидко, ретельно вимити руки з милом, прочистити носові ходи, прополоскати рота кип’яченою водою.

-         У хворого на грип повинен бути окремий посуд, рушник, засоби особистої гігієни.

-         Намагайтеся покращити повітрообмін у місці перебування хворого. Використовуйте для провітрювання двері та вікна.

-         Підтримуйте у приміщенні чистоту з використанням наявних у господарстві засобів для чищення.

 

Симптоми захворювання:

-         інкубаційний період від 2 до 14 днів;

-         раптове підвищення температури тіла більше 38˚С.

-         кашель (сухий), утруднене дихання;

-         біль у горлі, головний біль, біль у м’язах.

При появі симптомів захворювання необхідно залишатися вдома та  негайно звернутися до лікаря!

------------------------------------------------------------------------------------------------

СЕКРЕТИ ХОРОШОГО АПЕТИТУ ДИТИНИ

     

     Раціональне харчування дітей у дошкільному навчальному закладі ґрунтується на оптимальному режимі харчування та збалансованості раціону. Воно є основною умовою підвищення опірності організму дитини до захворювань, для нормального росту та розвитку дітей. Проте часто в нашому дошкільному навчальному закладі ми стикаємося з такою проблемою, як відсутність апетиту у дітей. А тому давайте розглянемо секрети формування хорошого апетиту у дітей.

  • Помірність у харчуванні

     Власне, ставлення до їжі визначається не лише культурою харчування, але й досвідом людства. «Товста дитина - здорова дитина» - таке твердження закладене у свідомості бабусь, а іноді й деяких мам. Бо ж вони думають, що нагодувати дитину -головне материнське призначення. А якщо мама не нагодує, то обов'язково це зробить бабуся. Проте дитина не потребує великої кількості їжіНамагаючись «запхати» в дитину порцію страви, розраховану на дорослу людину, батьки негативно впливають не лише на фізичний стан, а й на її психіку. Із часом для таких дітей переїдання стає звичкою, що призводить до надмірної ваги

     Досить часто причинами переїдання стає примушування дитини з'їсти все, та показати пусту тарілку або соромлення її за викидання залишків їжі. Так дитина, поступаючись вимогам батьків, звикає переїдати. Хоча будь-яка дитина здатна зрозуміти та відчути, скільки їй потрібно з'їсти.

     Об'єм страв має відповідати віку дитини та функціональним можливостям її травної системи. Надмірний об'єм страв може спричинити навіть функціональні порушення шлунково-кишкового тракту.

  • Різноманітність раціон

     Страви, приготовані в дошкільному навчальному закладі, відрізняються від домашніх. Небагато сучасних мам готують рибні котлети або варять какао. Іноді, потураючи смакам та примхам дитини, вони готують одні й ті самі страви. До того ж батьки часто купують навіть маленьким дітям чіпси, сухарики, піцу, газовані солодкі напої. Про шкідливість цих продуктів харчування знають усі. Вони не містять корисних для організму дитини речовин, тож і не задовольняють його фізіологічні потреби. Утім, найбільше вражає те, що батьки годують дитину такими продуктами зранку, до відвідування дитячого садка. Природно, що після такого перекусу про хороший апетит не може бути й мови.

  • ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! 

     Вживання натщесерце продуктів харчування зі штучними барвниками, консервантами, ароматизаторами, підсолоджувачами та газом викликає у дітей подразнення слизової оболонки шлунка та сприяє розвитку гастритів, виразкової хвороби, закрепів.

     На думку вчених, від народження діти півсвідомо надають перевагу солодкому,сприймають солоне та автоматично відкидають гірке та кисле. Цьому є просте пояснення: солодка та солона їжа містить цінні та легкозасвоювані речовини. їх організм розпізнає як смачні. Гіркий та кислий смак мають більшість несвіжих та отруйних продуктів, тому організм визначає їх як не смачні. Продукти ж, що мають такі смаки, дитям хочеться виплюнути.

     Урізноманітнити дитяче харчування взимку можна заготовленими на зиму чорною смородиною та порічками, квашеною капустою, солоними огірками та помідорами. Навесні можна додати до раціону зелень: салат, шпинат, щавель, зелену цибулю, молоду кропиву, кріп та петрушку, а влітку - ягоди.

    Тож, щоб у дитини завжди був хороший апетит, важливо урізноманітнювати меню вдомаособливо у вихідні дні. Додайте до дитячого меню страви, які подають у дошкільному навчальному закладі. Це сприятиме наступності в харчуванні дітей, а також дитина ліпше сприйматиме одні й ті самі страви, які готують вдома та в дитячому садку.

  • Режим харчування вдома

   Достатньо часто в сучасних сім'ях відсутній режим харчування, особливо у вихідні дні. Дітей годують з неоднаковими проміжками між прийомами їжі або пізно ввечері перед сном. Це шкодить роботі шлунково-кишкового тракту дитини.

     ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Вживання їжі в певний час виробляє умовний рефлекс, забезпечує ритмічність процесів секреції у шлунку й оптимальне виділення травних соків.

   За безладної організації харчування організм дитини привчається протягом усього дня перекушувати між основними прийомами їжі, іноді навіть замість них. Окрім того, відсутність режиму харчування вдома робить марними зусилля працівників дошкільного навчального закладу щодо формування у дітей потреби харчуватися в певний час.

Індивідуальні особливості організму дитини

На апетит впливають також такі індивідуальні особливості організму дитини:

  • інтенсивність росту дитини та рівень енерговитрат;
  • емоційний стан;
  • особливості психіки.

     Інтенсивність росту організму дитини залежить від генетичних особливостей. У той час, коли дитина росте інтенсивніше, вона більше та охочіше їсть. Коли інтенсивність росту зменшується, може знизитися й апетит. Щодо рівня енерговитрат слід пам'ятати: що більше дитина витрачає енергії, то ліпше їстиме. Якщо дитина малорухлива та спокійна, то їсть вона менше, ніж жвава. Існують і сезонні закономірності апетиту, але вони теж індивідуальні. Наприклад, у деяких дітей апетит узимку ліпший, бо вони менш активні, деякі навпаки краще їдять улітку, тому що активніші.

     Загальновідомо, що надмірні переживання можуть зіпсувати апетит. Дитина в цьому сенсі чутливіша за дорослого, адже навіть найменші біль, образа, засмучення позначаються на дитячій  психіці та  порушують апетит.

  • Стан здоров'я дитини

     Іноді діти відмовляються від їжі, якщо погано себе почувають або потребують уваги. Цим вони намагаються привернути до себе увагу батьків або педагогів дошкільного навчального закладу. Зниження апетиту можуть спричинити також гострі та хронічні захворювання: ревматизм, тонзиліт, стоматит, порушення роботи нирок, гельмінтози, розлади роботи кишківника тощо. Це природна захисна реакція організму, тому не потрібно вмовляти дитину їсти або намагатися поліпшити апетит. У такому разі слід звернутися до лікаря, який поставить діагноз або визначить причину порушення апетиту. Коли дитина хворіє, апетиту в неї немає, проте після одужання він обов'язково поліпшиться.

     Працівники дошкільного навчального закладу та батьки мають пам'ятати, що хороший апетит у дитини залежить від багатьох чинників. Усі їх варто щодня враховувати та бути уважними до дитини. Тоді діти будуть їсти із задоволенням і вживання їжі не перетворюватиметься на проблему. Окрім того, слід формувати в дитини культуру харчування - як невід'ємну складову здорового способу
життя.

 ------------------------------------------------------------------------------------------------

Виховуємо здорову дитину

     Учені довели, що здоров’я людини лише на 7-9 відсотків залежить від стану охорони здоров’я в країні, а більш ніж на 50 відсотків - від її способу життя, який впливає на фізичний і духовний стан, ціннісні орієнтації, моралі, вольові якості.

Здоровий спосіб життя для дітей дошкільного віку визначається такими параметрами:

-         дотримування режиму дня;

-         належне володіння культурно-гігієнічними навичками;

-         раціональне харчування та культура споживання їжі;

-         руховий і повітряний режими;

-         режим активної діяльності та відпочинку;

-         профілактичні засоби для збереження здоров’я;

-         духовний розвиток і гармонійні стосунки з довкіллям та із самим собою;

-         душевний комфорт і психічна рівновага.

     Якщо розглядати здоров’я в контексті його чотирьох складників (фізичного, психоемоційного, морального та соціального), то всі вони взаємопов’язані і впливають на загальний стан особи.

     Здоровий спосіб життя дитини - це правильно організована діяльність, сприятливі умови побуту, активний відпочинок і здоровий мікроклімат у родині.

      Одна з головних умов виховання здорової дитини – правильний розпорядок життя.

     Режим – це раціональне й чітке чергування сну, приймання їжі, відпочинку, різних видів діяльності впродовж доби.

     Особиста гігієна – це піклування про чистоту тіла, одягу, взуття. Правила особистої гігієни пов’язані з усіма видами діяльності й відпочинку дітей.

     У дошкільні роки діти можуть засвоїти всі основні правила гігієни, навчитися розуміти їх важливість, легко виконувати. Домогтися вагомих результатів можна в разі дотримання єдиних гігієнічних вимог як у дошкільному закладі так і вдома. При цьому не слід надто поспішати. Дорослі повинні систематично контролювати якість виконання культурно-гігієнічних завдань.

     Формування в дітей культурно-гігієнічних навичок доцільно супроводжувати відповідною мотивацією. Замало тільки вимагати, щоб дитина витерла взуття перед входом у квартиру – слід також обов’язково пояснити, що з брудом заносяться мікроби.

     Раціональне харчування – одна з основних умов здоров’я дитини, її довголіття, плідної праці.

     Харчування має не тільки компенсувати енергію, яку витрачає дитина, але й забезпечувати матеріал, необхідний для зростання та розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей ідуть значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Діти більше рухаються і гуляють, що теж спричиняє значні енергетичні втрати.

     У дитячому харчуванні беруться до уваги якісні показники білків. Найціннішим і найбільш корисним для зростання дитини є тваринний білок. Достатня його кількість наявна у м’ясі, рибі, молоці, яйцях тощо. Основними джерелами рослинного білка є хліб, крупи, макарони.

     Важливу роль відіграють жири. Вони є пластичним матеріалом, розчинниками вітамінів А й D. Але надмір жирів шкідливий, бо призводить до порушення обміну речовин, погіршення засвоєння білка, іноді викликає розлади органів травлення. Жири, як і вуглеводи, є джерелом поповнення енергії.

     Вуглеводи – основний матеріал для енергії м’язової діяльності. Велика їх кількість є в овочах, фруктах, ягодах, соках, молоці, які містять багато глюкози та фруктози.

     У щоденному раціоні дитини обов’язково мають бути вітаміни. Їх брак різко погіршує стан здоров’я, зростання й розвиток організму. Вони беруть участь у обміні білків, жирів, вуглеводів, регулюють окремі біохімічні й фізіологічні процеси, забезпечують життєві функції організму.

    Дуже часто виховання у родині й у дошкільному закладі – це два окремі процеси: удома інколи дитина дістає одні настанови, зразки поведінки, у дитячому садку – інші. Батьки хочуть бачити своїх дітей здоровими. Однак не всі розуміють і знають, як це зробити. Ми переконані, що тільки єдність вимог щодо здорового способу життя в родині й у дитячому садку сприятиме формуванню в дитини свідомого ставлення до свого здоров’я.

------------------------------------------------------------------------------------------------

ЗНАЧЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ У ДІТЕЙ 

     Метою імунізації є захист дитини від різних інфекційних захворювань, які для дитини є небезпечними, бо часто мають тяжкий перебіг хвороби. У разі імунізації дитині вводять вакцину, яка містить дуже ослаблені і нешкідливі різновиди тих мікробів, які провокують виникнення небезпечних хвороб. Вакцина надто слабка, щоб викликати інфекційне захворювання, але у відповідь на її введення організм виробляє антитіла, які в майбутньому забезпечують захист від конкретної хвороби, тобто імунітет. Імунізацію проводять у визначені вікові періоди життя дитини.

         Згідно наказу МОЗ України «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» затверджено календар профілактичних щеплень в Україні, який передбачає обов’язкову імунізацію з метою попередження таких інфекцій: туберкульоз, кір, краснуха, паротит, гемофільна інфекція, поліомієліт, дифтерія, правець, гепатит. Рекомендовані та дозволені до застосування в Україні також вакцини проти деяких інших інфекційних хвороб, які легко поширюються, вважаються епідеміологічно небезпечними і можуть привести до тяжких наслідків: грип, гепатит А, вітряна віспа.

         Профілактичні щеплення є безпечними й абсолютна більшість дітей їх легко переносить. У рідких випадках діти після імунізації можуть легко слабувати: вередувати, дещо гірше їсти, у них на короткий час може бути незначне підвищення температури тіла.

         На місці ін’єкції може утворитись невелика припухлість, яка зникне за кілька тижнів і не потребує якогось втручання. Вакцина кору може зумовити через 7 – 10 днів легку висипку, підвищення температури. Можна дати вікову дозу жарознижувального препарату. Переконайтеся, що дитина п’є достатньо рідини. Після імунізації паротиту (свинки) через 3 тижні може з’явитися припухлість у низу обличчя, яка через кілька днів зникне. Якщо ж будуть інші симптоми чи температура тіла дитини буде понад 38º - викликайте лікаря.

         Проконсультуйте дитину у лікаря перед щепленням, щоб уникнути можливих ризиків від імунізації. Дитина має пройти медичний огляд перед щепленням, на якому лікар обов’язково виміряє температуру, а також проінформує батьків щодо можливих проявів побічної дії препаратів у післявакцинальному періоді.  Батьки підписують медичну документацію, в якій лікар здійснює відповідний запис про інформування щодо можливих проявів побічної дії та про дозвіл на проведення щеплення. Медичні протипоказання до щеплень кожній конкретній дитині встановлюються комісією з питань щеплень у дитячій поліклініці.

------------------------------------------------------------------------------------------------

ПІДГОТОВКА ДИТИНИ ДО ДИТЯЧОГО САДОЧКУ

     Перш ніж віддати малюка до дитячого закладу, батькам варто дізнатися вимоги до дитини, познайомитися з денним режимом. Малюка необхідно завчасно підготувати до дитячого садочка, варто розказати про сам заклад, його розпорядок, інших дітей.

     Перед вступом до дитячого садочка треба виконати усі необхідні профілактичні щеплення, пройти огляд у педіатра. Не буде зайвим провести за гартувальні процедури, оскільки вступ до садочка це не тільки перший вихід дитини у суспільство, а ще й зіткнення з усім різноманіттям мікробів і вірусів, які оточують людину. У такому розумінні, вступ до садочка, по суті, є боцманським способом навчання плаванню. Оскільки «плавати» імунна система вчиться не одразу, то процес навчання дає слабинку, і дитина починає часто хворіти.

     Малюки починають контактувати з іншими дітками, рухова активність і розумова робота ставлять підвищені вимоги до організму дитини, і якщо вона до таких значних змін у своєму житті не підготовлена, то погано адаптується у новому середовищі, часто хворіє, пропускає заняття.